RADIOFREKFENCJA MIKROIGŁOWA (RF MIKROIGŁOWA)

Radiofrekwencj mikroigłowa (RF mikroigłowa) jest nowoczesną metodą stosowaną w medycynie estetycznej, która cieszy się coraz większą popularnością.  Idea wspomnianej techniki oparta jest na zjawisku ogrzewania tkanek na precyzyjnie określonej głębokości, przy wykorzystaniu fal radiowych, emitowanych przez prąd o wysokiej częstotliwości.

Jest przeprowadzana przy pomocy specjalnego urządzenia, wyposażonego w zestaw mikroigieł do nakłuwania skóry i elektrody emitujące energię elektromagetyczną.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w odróżnieniu od klasycznych laserów, opisywana technologia umożliwia dotarcie do znacznie większej głębokości, która wynosi nawet 3,5 mm, co istotnie wpływa na jej skuteczność. Ponadto, zaletą RF mikroigłowej jest bez wątpienia możliwość dokładnego regulowania poziomu nakłuwania, a także czasu oraz natężenia ogrzewania, w zależności od okolicy ciała poddawanej zabiegowi i wskazań terapeutycznych.

Metody oparte na nakłuwaniu tkanek, a następnie ich ogrzewaniu przy pomocy prądu o częstotliwości radiowej są znane i wykorzystywane już od wielu lat, jednak pomysł połączenia obu tych technik zrodził się w głowie pewnego koreańskiego dermatologa niespełna kilka lat temu, co zaowocowało skonstruowaniem urządzenia, umożliwiającego przeprowadzanie tego typu zabiegów z wysoką efektywnością.

W Polsce radiofrenwencja mikroigłowa jest z powodzeniem stosowana od 2014 roku i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Najbardziej spektakularne rezultaty widoczne są u osób między 30. a 55. rokiem życia, co związane jest z lepszą odpowiedzią skóry na bodźce stymulujące u pacjentów w tej grupie wiekowej. U osób starszych, można osiągnąć równie dobre efekty, zwłaszcza, gdy stosuje się zabiegi o zwiększonej intensywności.

 

WSKAZANIA DO ZABIEGU RADIOFREKFENCJI MIKROIGŁOWEJ

napręża, napina, zagęszcza i wypełnia skórę nowym kolagenem, tworząc efekt liftingu

zwęża pory

spłyca zmarszczki

rozświetla skórę wyrównując jej koloryt

redukuje zaczerwienienia i rozszerzone naczynia

kształtuje linię żuchwy „V” – redukuje „podwójny podbródek”

remodeluje, unosi policzki

odmładza okolicę oczu

odmładza obszar wokół ust – redukuje „zmarszczki palacza”

wygładza strukturę naskórka

zmniejsza trądzik

wygładza nierówną powierzchnię blizn

zmniejsza blizny potrądzikowe, także wgłębienia atroficzne (zanikowe)

redukuje widoczność „luźnego” cellulitu poprzez naprężenie skóry

spłyca i zmniejsza rozstępy

 

ZASADA DZIAŁANIA

Radiofrekwencja mikroigłowa wykonywana jest przy użyciu wymiennych (jednorazowych dla każdego klienta) kartridży z pozłacanymi igłami o regulowanej długości: od 0,5 mm, do 3,0 mm. Głowice mają obszar zabiegowy 1 cm2 oraz 25 igieł (5×5) na twarz lub 49 igieł (7×7) na ciało.

Urządzenie PIN MATRIX posiada głowicę chłodzącą dla lepszej efektywności zabiegów. Szeroki zakres regulacji parametrów pozwala na zabiegi od bardzo delikatnych po bardzo intensywne.

Radiofrekwencja mikroigłowa to przykład działania sił synergii, czyli połączenia różnych rodzajów terapii podczas jednego rodzaju zabiegu w celu osiągnięcia wielokrotnie lepszych efektów, niż gdyby stosować je oddzielnie.

Radiofrekwencja mikroigłowa to jednoczesne działanie znanych wcześniej zabiegów – radiofrekwencji (RF) i mezoterapii mikroigłowej (mikronakłuwania). Przy minimalnych kontrolowanych uszkodzeniach wierzchnich warstw skóry tworzy mikrouszkodzenia termiczne głęboko w skórze. Powstałe podrażnienia stymulują w konsekwencji tkanki do intensywnej produkcji nowego kolagenu i elastyny, przez co skóra uzyskuje jędrność i blask. W porównaniu do metod klasycznego frakcjonowania ablacyjnego i nieablacyjnego mikrouszkodzenia te powstają o wiele głębiej, zatem efekt jaki osiągniemy będzie mocniejszy a zabieg skuteczniejszy. Wykorzystuje prąd RF bipolarny, działający sub-ablacyjnie, jest przy tym bezpieczny, nie występuje ryzyko poparzeń oraz przebarwień, powszechnie występujących przy zabiegach laserowych.

Radiofrekwencja RF to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych (RF), które powodują mocne ogrzanie skóry właściwej. W ten sposób wywołują szok termiczny prowadzący do pobudzenia procesów regeneracji i przebudowy struktury kolagenowej. Tak więc poprzez podgrzanie można sztucznie wywołać proces odnowy skóry właściwej, a w konsekwencji uzyskać efekt jędrniejszej i bardziej elastycznej skóry. Istotne jest to, aby z temperaturą 40-80 stopni dotrzeć na odpowiednią głębokość.

Mikronakłuwanie to z kolei zabieg, w którym wykorzystuje się kartridż z mikroigłami do kontrolowanego mechanicznego pobudzenia skóry, co także stymuluje procesy naprawcze.

Urządzenie do frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej ma głowicę wyposażoną w mikroigły, które po wkłuciu na głębokość od 0,5 do 3,0 mm podgrzewane są na całej długości i na ich końcu. To bardzo ważne, bo w ten sposób podgrzewane są wszystkie warstwy skóry.

W radiofrekwencji mikroigłowej wiemy dokładnie, jak głęboko i z jaką temperaturą docieramy. Jest to więc zabieg nie tylko efektywny, ale też precyzyjny i bezpieczny.

Pacjentka przed  i 30 dni po zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej na twarz

 

CZAS TRWANIA ZABIEGU

Zabieg trwa ok. 40 minut do 1,5 godziny zależnie od wielkości powierzchni zabiegowej. Zabieg poprzedzony jest znieczuleniem.

 

CZĘSTOTLIWOŚĆ ZABIEGÓW

Ilość zabiegów zależy od indywidualnej diagnozy wykonującego zabiegi, od wieku i kondycji skóry pacjenta oraz od rodzaju problemu, ale z reguły zalecana jest seria 3-6 zabiegów wykonywanych w odstępach 1 miesiąca. Po tej serii można robić jeden zabieg (tzw. ‚przypominający’) raz na kwartał lub co pół roku w celu odświeżenia i utrzymania efektów.

 

EFEKTY

Efekty RF mikroigłowej można podzielić na te od razu widoczne i te, które uaktywniają się z czasem. Bezpośrednio po zabiegu następuje obkurczanie się włókien kolagenowych, przez co skóra staje się bardziej napięta. Jednak to co najważniejsze, dzieje się przez kilka kolejnych tygodni (do 2-5 miesięcy) po zabiegu. Następuje wówczas stymulacja powstawania nowego kolagenu, skracania się i zagęszczania jego włókien oraz budowania między nimi nowych wiązań. Skóra staje się przez to jędrniejsza i sprężysta. Dzięki odbudowie kolagenu wypełniają się drobne zmarszczki, a blizny i rozstępy ulegają spłyceniu lub całkowitej likwidacji.

Ujędrnienie skóry, poprawa napięcia

Wygładzenie zmarszczek i drobnych linii

Przyrost kolagenu

Odmłodzenie

Przywrócenie kolorytu i blasku

Zmniejszenie porów

Wyrównanie atrofii i blizn powierzchownych

Redukcja rozstępów i blizn

Ujędrnienie skóry ciała

Likwidacja nadpotliwości

WSKAZANIA

– lifting skóry twarzy, szyi oraz brzucha – likwidacja wiotkiej skóry

– redukcję rozstępów na udach, pośladkach, brzuchu oraz piersiach

– wiotkość skóry na brzuchu – po ciąży

– usuwanie blizn po trądziku

– spłycanie zmarszczek oraz bruzd, szczególnie umiejscowionych w trudnych okolicach

– odmłodzenie skóry rąk oraz stóp

– likwidacja cellulitu

– modelowanie talii, kształtu brzucha, pośladków i nóg

– ujędrnianie i zwiększanie gęstości skóry m.in. twarzy, szyi oraz dekoltu

– leczenie nadmiernego pocenie się

– rozjaśnianie przebarwień

– cienie pod oczami

– opadające powieki

PRZECIWSKAZANIA

– ciąży i laktacji

– epilepsji oraz chorób psychicznych

– obecności metalowych implantów w miejscu zabiegu

– chorób skóry, schorzeń zakaźnych i autoimmunologicznych

– posiadania stymulatora serca lub defibrylatora

– chorób przewlekłych takich jak nowotwory, AIDS, cukrzyca (nieuregulowana)

– stanów zapalnych naczyń żylnych i chłonnych, obecności dużych, bolesnych żylaków w miejscu wykonywania zabiegu

– aktywnych zakażeń skóry o etiologii bakteryjnej, wirusowej oraz grzybiczej

ZALECENIA POZABIEGOWE

– po zabiegu skórę zabezpieczamy kremem ochronnym. Może wystąpić rumień, który utrzyma się przez 1-2 dni po zabiegu. Jest on jednak znacznie słabszy niż np. po zabiegu laserem frakcyjnym i możemy go łatwo ukryć stosując kosmetyki maskujące.

– kilka dni po zabiegu należy stosować krem gojący np. Zinalfat na noc. Rano zaleca się krem z filtrem uv 50. W najtrudniejszych przypadkach słabnący rumień może utrzymywać się do 2
dni,.

– po zabiegu przez okres ok 2 tygodni należy unikać opalania się. Przez ten czas należy stosować filtr przeciwsłoneczny.

CENNIK

RAMIONA / BOCZKI BRZUCH / KOLANA………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………OD 45 MIN/ OD 450 ZŁ

BRZUCH / UDA WEWNĄTRZ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..OD55 MIN/ OD 550 ZŁ

ROZSTĘPY……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………OD 20 MIN / OD 150 DO 900 ZŁ