TRENING EMS

TRENING EMS ELEKTROSTYMULACJA MIĘŚNI

Co to jest EMS?
EMS Stymulacja mięśni System AQ8
Zalety i możliwość treningu rehabilitacyjnego z zastosowania elektrostymulacji mięśni (EMS) wiążą się z tym, iż jest to metoda nieinwazyjna i sprawdzona klinicznie. EMS jest skrótem od Electrical Muscle Stimulation i jest procesem stosowania zewnętrznych metod aktywowania mięśni i replikowania wiadomości wysyłanych z mózgu. Obecnie maszyny EMS stosowane są w rehabilitacji na bardzo szeroka skalę, W procesie dochodzenia do zdrowia, treningu po kontuzji, urazie, znakomicie przyśpiesza ona okres rekonwalescencji. Nie dziwi więc, że w fizjoterapii elektrostymulacja stosowana jest od dawna, dzisiaj jednak dysponuje znacząco lepszym sprzętem niż dawniej, który umożliwia stymulację wręcz bez wysiłku, a także pozwala na wybór szerokiej gamy impulsacji, co poszerza jej zastosowanie w różnych stanach chorobowych.
EMS pomoże również wzmocnić słabe mięśnie, stymulując „spoczynkowe” włókna mięśniowe. Co to znaczy? Podczas tradycyjnego treningu w najlepszym wypadku tylko 30% wszystkich włókien mięśniowych ulega aktywacji, a pozostałe oczekują na rekrutację. Klinicznie, EMS wydaje się być bardziej skuteczny, gdy mięśnie są bardzo słabe i masz trudności z wykonywaniem normalnych ćwiczeń antygrawitacyjnych.
Jak przygotować się do treningu?
Prosimy o przybycie 10 minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety kwalifikacyjnej oraz przebrania się.
Strój : buty najlepiej sortowe, skarpetki, leginsy lub spodnie obcisłe bawełniane lub z lycry minimum długość do kolana, koszulka obcisła bawełniana lub z lycry długość minimum do łokcia, ewentualnie bielizna na przebranie. Cała garderoba jest spryskiwana wodą, dlatego też prosimy o zabranie ubrań na przebranie.
Jest możliwość zakupu specjalnego kostiumu dedykowanego przez firmę AQ8 w rozmiarówce S, M. , L ,XL.
Rehabilitacja a EMS
Wczesne badania potwierdziły, że stymulacja elektryczna nerwowo-mięśniowa może być prawidłową metodą terapeutyczną dla sportowców po kontuzjach (Lake, 1992). Badania te wykazały, że EMS jest skuteczny w zapobieganiu zmniejszaniu siły mięśni, spadkowi jego masy , a nawet zdolności do zużycia tlenu przez mięśnie uda po unieruchomieniu kolana. Kilka badań udokumentowało wzrost siły izometrycznej w mięśniach poddanych elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej, gdy osoby stymulowane EMS są porównywane z kontrolami niecałkowitymi.
Trening po kontuzji z zastosowaniem EMS ma dwojakiego rodzaju zalety – swoiste, które prowadzą do pożądanych zmian w stanie chorego oraz nieswoiste, związane z możliwością jego zastosowania w sytuacji, gdy wysiłek fizyczny jest utrudniony lub niemożliwy przez stan zdrowia. Wśród swoistych zalet należy wymienić fakt, iż:
- EMS odbudowuje mięśnie, co ma znaczenie ogólne, ale też znajduje zastosowanie w korekcji asymetrii w budowie mięśni, np. po długotrwałym ich zaniku w jednej kończynie na skutek zagipsowania oraz w redukcji utraconej funkcjonalności mięśni,
- poprawia ogólną wydolność i sprawność organizmu przyspieszając powrót do zdrowia,
- redukuje odleżynowe bóle mięśniowe,
- wyrównuje asymetrię mięśniową,
- zwiększa krążenie krwi, dotlenienie mięśni i usuwanie toksyn,
- oraz redukuje spastykę mięśni.
Nadto należy wskazać, że trening rehabilitacyjny EMS : nie obciąża osłabionego organizmu, ćwiczenia mogą być stosowane w pozycji leżącej (i każdej innej) oraz fakt, że ćwiczenia nie obciążają stawów. Ćwiczenia nie są obciążające również dlatego, że sesje są krótkotrwałe i maksymalnie zabierają zaledwie 30 minut, stosuje się je natomiast dwa lub trzy razy w tygodniu i to w zupełności wystarczy, by osiągnąć zadowalające rezultaty.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane ze wskazaniami lub przeciwwskazaniami do
elektrostymulacji w Twoim osobistym przypadku, zawsze skonsultuj je z lekarzem lub fizjoterapeutą.
ZALETY
* KAMERALNA ATMOSFERA
(Trening EMS jest przeprowadzany w kameralnej atmosferze w jedną lub maksymalnie dwoma ososbami, sam na sam z trenerem personalnym)
* TRENING INDYWIDUALNY
(Trening dostosowany indywidualny do potrzeb Klienta)
* CZAS
(Podczas 30 minut treningu, realizujemy trenig Kardio, trening Fitnes, trenng Antycellulitowy, trening Rehabilitacyjny, odprężenie organizmu)
* ŁAGODZENIE BÓLU PLECÓW
(Trening EMS oddziaływuje na mięśnie głębokie wzmacniając tzw. stabilizację centralna dzięki czemu usuwa lub znacznie redukuje bóle pleców)
* REDUKCJA TKANKI TŁUSZCZOWEJ
(Ttening EMS spala mnóstwo kalorii, skutecznie wspomagając redukcje tkanki tłuszczowej. Podczas 1 trenngu EMS możemy spalić nawet 1200 kalirii.)
* EFEKTYWNOŚĆ
(30 minutowy trening EMS jest odpowiednikiem 3 treningów na siłowni po 2-3 h bez ngatywnego wpływu na nadmierny wyrzut kortyzolu)
* REZULTATY
(Potwierdzone badaniami naukowymi przez Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Kóln. Pierwsze efekty widać już po 8-12 treningach, ćwicząc 1 raz w tygodniu. Optymalne efekty są widoczne ćwicząc 2-3 razy w tygodniu)
PRZECIWSKAZANIA
Trening EMS jest bardzo bezpieczną formą treningu, która może być stosowna zarówno przez osoby niewysportowane, jak i te, które uprawiają sport zawodowo. Trening EMS praktycznie nie obciąża stawów i nie niesie ze sobą ryzyka kontuzji, a impulsy elektryczne generowane podczas treningu mają parametry identyczne jak impulsy generowane przez ludzki mózg. Mimo to, jak w każdym sporcie, tak i w tym przypadku istnieje lista przeciwwskazań, przy których taka forma treningu nie jest zalecana. Z elektrostymulacji nie powinny korzystać osoby z:
- rozrusznikiem serca,
- chorobami serca (arytmia, zawał),
- chorobami układu nerwowego (padaczka),
- nadciśnieniem,
- zaburzeniami krążenia tętniczego krwi
- cukrzycą,
- miażdżycą w stopniu zaawansowanym
- metalowymi implantami (endoprotezy stawów, zębów),
- implantami medycznymi (w tym implantami piersi),
- bólami niewiadomego pochodzenia,
- gorączką,
- stanami zapalnymi, ostrymi zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi
- grzybicą w obrębie dróg moczowych,
- zaburzeniami krzepnięcia krwi, krwotokami, hemofilią, kobiety podczas menstruacji
- zmianami nowotworowymi,
- przepukliną pachwinową lub ściany jamy brzusznej,
- ranami, stanami zapalnymi, oparzeniami, podrażnieniami, egzemami w obszarze elektrod,
a także:
- kobiety w ciąży,
- osoby w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego,
- osoby, u których stwierdzono brak reakcji na stosowanie elektrostymulacji.
ZALECENIA
Trening rehabilitacyjny z zastosowaniem EMS szczególnie zalecany jest w następujących stanach:
- po kontuzjach mięśni, ścięgien i stawów,
- w bólach po kontuzjach: szyi, ramion, nóg, rąk, pleców, głowy,
- w zanikach mięśni,
- w przywracaniu funkcji i ruchomości kończyn,
- w pourazowym zapobieganiu zakrzepicy,
- a także w rehabilitacji dna miednicy po porodzie.
Należy zauważyć, że trening rehabilitacyjny z EMS po kontuzji prowadzi również do szybszego gojenia się ran.